52013Mar
VINE VINE PRIMAVARA SI TREBUIE SA SCAPAM DE OCHELARI!!!

Vremea de afara spune clar!!!! Energie full si activitati outdoor! Ca sa nu mai vorbim de ochelari de soare, ca doar e timpul lor, nu-i asa?

Ei bine m-am gandit sa va povestesc cate ceva depre tehnologia cea mai noua de indepartare a ochelarilor de vedere si a lentilelor de contact, iLASIK. Stiu ca e fashion sa purtam rame supradimensionate si cat mai colorate dar de ce sa nu o facem pur si simplu de dragul modei? In plus e tare incomod sa nu poti purta ochelari de soare atunci cand nu poti da ochelarii de vedere jos de la ochi!

iLASIK este singurul aparat din lume care opereaza fara dispozitiv mecanic si nu-l gasiti decat la WEST EYE HOSPITAL. Dispozitivul mecanic este un fel de bisturiu si se numeste microkeratom, el fiind cauza multor complicatii in cazul acestor interventii. Vestea buna este ca noi am scapat de el, cu o investitie enorma am reusit sa aducem in Romania tehnologia care elimina complet microkeratomul.

Probabil ca va intrebati cine a inventat iLASIK! Oare cine??? NASA, desigur! :) Tratamentul a fost destinat pilotilor NASA si armatei americane. Vazand efectele pozitive pe care le-a avut aceasta interventie au decis sa ne ofere si noua, celor non-militari, inclusiv non-americani :) posibilitatea de a scapa de aceste probleme oftalmologice mult mai usor.

Sigur ca va intrebati daca dureaza mult, daca interventia doare, daca sunt probleme dupa, etc. Ei bine dureaza maximum 8 minute pe ochi, nu e dureroasa (poate putin incomoda pentru ca ochiul este imobilizat, dar cam atat), iar dupa interventie veti purta cateva zile ochelari de soare. Iar cu soarele de afara, i-ati fi purtat oricum!

Este o interventie personalizata in functie de particularitatile vederii dumneavoastra si de problemele vizuale cu care va confruntati. S-au inregistrat rezultate excelente atat in lume cat si la noi in tratamentul pacientilor care au vicii de refractie (miopie, hipermetropie si astigmatism);

Si acum cateva detalii tehnice:

Cui i se recomanda iLASIK?

Celor care au peste 18 ani si poarta lentile de contact sau ochelari;
Celor care nu au alte afectiuni ale ochiului (keratoconus, glaucom, s.a.);
Celor care nu au boli sistemice sau afectiuni autoimune;
Avantajele metodei iLASIK:

Succesul operatiei iLASIK se datoreaza realizarii flapului cornean prin metoda INTRALASE (laserul fara dispozitiv mecanic);
Prin utilizarea unei tehnologii computerizate, interventia este personalizata (Advanced CustomVue);
Procedura nu este dureroasa, asupra corneei actionandu-se cu o presiune mult mai mica;
Persoanele care au o cornee mai subtire pot fi operate prin metoda iLASIK, pentru că se poate realiza un flap mult mai subtire decat cu dispozitivul mecanic;
Acest tip de interventie este mai putin riscanta in cazul unei sensibilitati crescute a ochilor;
Risc scazut de alergii dupa efectuarea operatiei;
Riscul de alunecare a flapului si de cutare este mult mai mic datorita refacerii imediate a marginilor flapului;
Perioada de refacere a pacientului este mult mai scurta datorita alipirii imediate a flapului.
Ei bine, ce spuneti? Va bagati?

Cititi mai multe informatii pe www.ilasikromania.ro

Iata aici cateva informatii direct de la pacienti: http://gabiviu.blogspot.ro/2012/09/operatie-ilasikdaca-vreti-sa-cunoasteti.html

Ceva pareri? Avem si o oferta acum in colaborare cu farmaciile Dona.