242013Apr
GLAUCOMUL – TOT CE TREBUIE SA STIM!

glaucomulGlaucomul este asociat in mod general cu presiunea intraoculara crescuta. Mare atentie, intrucat glaucomul este, de fapt, o afectiune mult mai complexa in care se observa o distrugere progresiva a fibrelor nervului optic. Aceasta distrugere progresiva a fibrelor nervului optic este multa vreme insidioasa si asimptomatica. Poate duce, daca nu este diagnosticata precoce si tratata corespunzator, la o pierdere progresiva a vederii care este ireversibila.

Inainte sa dezvoltam subiectul trebuie sa insist din nou pe cuvantul magic PREVENTIE. Desi glaucomul nu este o afectiune care poate fi in esenta evitata, nu se ajunge la complicatii si in final la pierderea vederii de timpuriu daca este depistata si tratata in faza incipienta prin efectuarea unui simplu consult oftalmologic periodic.

La WEST EYE HOSPITAL gasiti cea mai noua aparatura medicala de investigatie pentru depistarea glaucomului (cv, pahimetrie corneana, HRT, OCT), care face diferenta in acordarea tratamentului corespunzator.

Sunt doua mecanisme principale de producere ale glaucomului, fiecare dintre ele avand tratament diferit:

• cu unghi deschis (de departe, cel mai frecvent)
  • cu unghi ingust.

Exista factori care cresc riscul de aparitie a glaucomului, cum ar fi:

• pacient cu istoric familial de glaucom;
  • miopie mare;
  • migrena;
  • traumatism ocular;
  • factor rasial;
  • tratament prelungit cu cortizon.

glaucomul1Pacientii cu anumite tipuri de glaucom au simptome ca:

• Dureri importante de cap;
  • Vedere incetosata;
  • Halouri luminoase in jurul surselor de lumina;

ATENTIE:

Foarte important de stiut este faptul ca marea majoritate a pacientilor glaucomatosi sunt asimptomatici, nu au nicio acuza. Din acest motiv, pentru a depista boala, trebuie facut consult oftalmologic la intervale regulate (in fiecare an).
Cum se diagnosticheaza glaucomul?

Tensiunea intraoculara mare nu este suficienta pentru a pune diagnosticul de glaucom. Aceasta tensiune intraoculara mare impune completarea examinarilor cu: masurarea acuitatii vizuale (AV) si a campului vizual (CV), dar si analiza nervului optic si analiza grosimii stratului fibrelor nervoase retiniene. Aceste examene trebuie repetate, pe de o parte pentru a stabili diagnosticul, dar si pentru a urmari corect evolutia glaucomului.
Investigatiile absolut necesare sunt urmatoarele:

• Perimetrie computerizata;
  • HRT;
  • OCT;
  • Pahimetrie.

Exista 3 tipuri de tratament pentru Glaucom:

• Tratament medical: Tratamentul medical consta in principal, in administratrea unor picaturi in sacul conjunctival pe parcursul intregii vieti. Aceste picaturi au ca efect reducerea presiunii intraoculare prin diferite mecanisme. Daca un tip de picaturi nu mai scade presiunea intraoculara, medicul va adauga un al doilea tip de picaturi, iar daca nici acestea nu-si mai fac efectul, se aditioneaza un al treilea tip de picaturi si se trece la o alta metoda de tratament.
  • Laser terapie: Tratamentul laser este aplicat pacientilor care nu raspund la tratamentul medical. Este o metoda eficienta daca tratamentul nu este aplicat prea tarziu.
  • Tratament chirugical: Tratamentul chirurgical se face in cazul in care celelalte 2 tipuri de tratament au esuat si are ca scop reducerea presiunii intraoculare. Interventia chirurgicala nu are ca rezultat imbunatatirea vederii.
Dupa cum vedeti este o afectiune problematica si daca putem evita complicatiile de ce sa nu facem un mic efort? Un consult oftalmologic pe an nu ia mult timp daca ne dorim cu adevarat sa ne pastram vederea sanatoasa.